sobota, 27 kwietnia 2024

Z kraju i ze świata

Wraca dodatkowy zasiłek

Od 28 grudnia br. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłaty świadczenia przedłużono do 17 stycznia 2021 r.  Przysługuje on m.in. w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko lub dorosła osoba niepełnosprawna.

- Świadczenie przysługuje ubezpieczonym rodzicom zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Do zasiłku uprawnieni są też rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Z opiekuńczego można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny. Do zasiłku maja także prawo  medycy, którzy nie skorzystają z opieki zapewnionej przez szkołę – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS w województwie podlaskiego.

Warto przypomnieć, że zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie zmieniły się. Nie przysługuje on tym osobom, gdy drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy placówka zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej ZUS. Osoby prowadzące własną firmę oświadczenie mogą wysłać przez Internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.